Pluskwa domowa jest owadem o bardzo małych gabarytach. Ma spłaszczone ciało i mierzy od 3-5 mm. Pluskwy są odporne na ściskanie i wyposażone są w pazurki, dzięki którym szybko i swobodnie poruszają się po płaskich powierzchniach.

Aby zapobiec występowaniu pluskwy powinniśmy zadbać w naszym domu o wszelkie szczegóły związane z owadoszczelnością . Szczelność mieszkania przed pluskwami uzyskamy poprzez pozbycie się szpar, otworów, szczelin, w których pluskwy mogą się ukrywać. Przede wszystkim osoby mieszkające w wielorodzinnych budynkach np. blokach, powinny zwrócić uwagę na drogi przedostawania się pluskiew od sąsiednich mieszkań tzn. uszczelnić próg w drzwiach wejściowych, wentylację, rury od ogrzewania i kanalizacyjne. Do tych czynności możemy wykorzystać sylikon, gips oraz moskitiery. Warto pamiętać o częstym odkurzaniu mieszkania, w szczególności łóżka i jego okolice a także częste pranie i wietrzenie lub prasowanie pościeli.

Powyższe czynności uszczelniania mieszkania przed pluskwą możemy wykonać ku przestrodze lub kiedy dezynsekcja zwalczania pluskiew została już przeprowadzona.

Niechciane pluskwy przedostają się do naszego mieszkania także drogą tzw. transportową.

Korzystając z noclegów wakacyjnych a także jednodniowych ( hotele, sąsiedzi, rodzina) gdzie pluskwy występują, jesteśmy narażeni na pogryzienia przez pluskwy oraz przetransportowanie tych owdów do własnego domu np. w odzieży, w bagażu itp.

Jeżeli zauważymy w miejscu przebywania poza domem pluskwy to po powrocie do naszego domu, bezwzględnie należy starannie wyprać w temp. przekraczającej 55 stopni wszystkie rzeczy włącznie z bagażem i torbami. W tej temperaturze giną jaja pluskwy oraz dorosłe osobniki. Przeprowadzenie owadoszczelności mieszkania zapobiega przedostawaniu się pluskiew oraz chroni przed innymi owadami np.karaluchami (prusakami).

Jak zapobiec przedostawaniu się pluskwy do naszego mieszkania?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *