logo ddd

“Jedno jest pewne! Zawsze działamy skutecznie...”

Pluskwa

PLUSKWA - Pluskwa domowa ( Cimex lectularius)
Cechy charakterystyczne pluskwy

Charakterystyka budowy – jak rozpoznać pluskwę domową?
Pluskwa ma ciało owalne zwężające się ku przodowi, o długości ok. 5 mm. i szerokości ok. 3 mm. Posiada czerwono- brunatne spłaszczone ciało bardzo wytrzymałe na ściskanie. Nie posiada skrzydeł. Stopy pluskwy wyposażone są w dwa małe haczyki, dzięki którym może wspinać się po pionowych ścianach oraz sufitach. Owad ten posiada czułki, dzięki którym wyczuwa zapach lub ciepło swojej ofiary.

Miejsce występowania( grupowanie)
Pluskwy żyją w środowisku ludzkim. W mieszkaniu można natknąć się najczęściej w meblach tapicerowanych, pod tapetami, boazerią, za listwami podłogowymi, za obrazami, pod dywanami i wykładzinami, w szczelinach. Głównym siedliskiem pluskiew jest łóżko i bezpośrednia jego okolica. Pluskwy często są rozpoznawane podczas przemarszu po pościeli. Pluskwy nie żyją w stadach. Rozmnażanie pluskiew (Pluskwa żyje ok. 300 dni) Samica składa od 300-500 jaj w ciągu jednego sezonu, czyli ok. 2-3 jaj dziennie. Czas rozwoju od jaja do dojrzałej pluskwy trwa ok. 2 miesięcy. Pożywienie pluskwy oraz ich aktywność.

Pluskwy żywią się krwią organizmów stałocieplnych. Nie są przystosowane do przebywania na ofierze, oraz nie radzą sobie z gęstym owłosieniem. W celu zaspokojenia się krwią delikatnie wkłuwają się pod skórę. Ukłucia zazwyczaj nie czuć tylko po jakimś czasie pieczenie. Nasycenie pluskwy trwa z reguły klika minut, potem się oddalają i ukrywają.

Owad ten wyczuwa swoją ofiarę po zapachu oraz temperaturze ciała. Kiedy pluskwy gryzą ?
Najczęściej atakują w nocy by uniknąć ich wykrycia, lecz na pojedyncze sztuki można się natknąć w dzień. Pluskwy pobierają krew co kilka dni , ale w przypadku braku żywienia mogą przeżyć kilka miesięcy.
Pluskwy potrafią także poddać się hibernacji, gdy przez okres dłuższy niż 3 miesiące nie mogą znaleźć pożywienia lub wtedy gdy w pomieszczeniu jest poniżej 15 stopni Celsjusza.

PLUSKWY
Nie stwierdzono faktu przenoszenia przez te owady infekcji
Nie pochodzi z brudu, nie lubią brudu, preferują czystość
Nie zakładają gniazd tylko się grupują
Informacje o zwalczaniu pluskiew znajdziesz poniżej w linku:

Zwalczanie pluskiew
 
powrót do bazy szkodników

Partnerzy

Gwarantujemy najwyższą jakość
naszych usług

Dla nas najważniejszy jest zadowolony klient
sprawdź nas i zadzwoń

tel. 730 55 55 99
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje  polityka prywatności